Březen 2015

Den s představitelkou opozice na Kubě 2/2

23. března 2015 v 15:27 | Tuleň |  můj život
Protože blog.cz nechce na svých stránkách delší články než 3 slova a 5 obrázků, musela jsem článek rozpůlit. První část najdete zde.
...
Sonia byla doktrorka. Už být nemůže.

Dělala sešlosti gayů a lesbiček ve svém domě. Teď už je toto téma docela uvolněné a jsou i vidět na ulici teplé páry. Dokonce mají i festival gayů a lesbiček, který se koná na pláži.

Alkohol je prý legální od 15 let.

Průměrný plat na měsíc je kolem 18 dolarů (455kč). Boty stojí 25 dolarů a za týden se rozpadnou. Barva na vlasy 5 dolarů. Internet v nějaké kavárně 4,5 dolaru na hodinu. Holky chodí na internet hlavně na ambasády (i na naši). Drahé je všechno. Pokud to v obchodě vůbec je.

Byly unešené z našich obchodů. Jak je všechno plné a je toho hodně. Dceru jsem fotila u obchodu s Converskami, u stánku s párky atd. Jsou jako v jiném světě a vlezou i tam, kam já bych nikdy nešla. Najednou jsme se například ocitly v obchodě, kde se dělaly tetování. Tak jsem poprvé viděla vytváření tetování naživo. Ještě k tomu tatéři mluvili perfektně španělsky.

Není to vůbec jako s ostatními latinoamerikánci. Nejsou to rozdovádění Mexičani, kteří hodně mluví a chtějí si to tu užít. Kdo by se jim taky divil.

Když jsme šly kolem muzea komunismu, zeptala jsem se, jestli se nechtějí kouknout. Vtip nepadl úplně na úrodnou půdu.

Narazily jsme na nějakého Kubánce, který už v ČR dlouho žije. Byl překvapený, když mu řekly, že tu jsou jen na dovolené a že se budou vracet. Nechápal, proč se chtějí vracet.


Doufám, že se vám tento článek líbil. Že jste se toho hodně dozvěděli, máte něco na přemýšlení a třeba si uvědomíte, že Česko je fakt hodně dobrá destinace na žití.

Den s představitelkou opozice na Kubě 1/2

23. března 2015 v 15:24 | Tuleň |  můj život
To jsem se tuhle válela na gauči, když tu mi přišel mail od mé učitelky na španělštinu. Že prý přijedou nějaký Kubánci a jestli je nechci provést Prahou. Jakmile jsem kladně odepsala, dorazila angína, která ale se ale stačila vzdálit, než mi Člověk v tísni odepsal, že se tu na mě těší 2 Kubánky.

Sonia je členkou opozičního hnutí na Kubě Damas en Blanco (Dámy v bílém), které bylo založeno matkami, sestrami a manželkami bývalých kubánských politických vězňů. Druhá Kubánka je její devatenáctiletá dcera.

Sonia si před třemi lety šla po ulici, když tu na ni skočila policie a bez jakéhokoli soudu byla 3 roky ve vězení. Cela měla 2x1 metr, malinké okýnko, žádné světlo (bylo vidět jen ve dne a to jen málo tím okýnkem), malinkatou postel (když jsem se ptala na materiál, ukázala na dlažební kostky na Václaváku) a záchodem v podobě díry v zemi. V 11 večer jí tam hodili deku a v 6 ráno si ji zase vzali. Takhle 3 roky až do minulého měsíce, kdy ji propustili a tím, že to byl prý omyl.

O tomto příběhu se dozvěděl Člověk v tísni, a protože měli zrovna grant na podobné věci, pozvali Soniu s dcerou na měsíc na dovolenou do Čech, kde má k dispozici i psychologa.

Ve stejnou dobu, co ona byla ve vězení, byl tam i její bývalý manžel, se kterým má právě tu dceru, která je tu s ní. Tudíž se o dceru starala jedna z příbuzných. Té však po chvíli začali vyhrožovat, že když se o ní bude pořád starat, tak že ji vyhodí z práce a způsobí jí i další příkoří. Dcera tedy putovala od jednoho příbuzného k druhému, až se nakonec usídlila u silné starší ženy, které byly výhružky jedno.

Dcery jsem se mezi řečí zeptala "A studuješ nebo už pracuješ?" na což mi bylo odpovězeno, že ani jedno. Že ji nenechají ani studovat, ani pracovat. Já si vzpomněla, jak jsem nasraná, že se musím do školy učit statistiku a dala jsem si v duchu facku.

Procházely jsme městem a narazily jsme na průvod proti potratům. Já se usmívala, protože mám jakékoli demonstrace moc ráda. Zatímco Sonia skoro nebyla schopna slova, protože to bylo skoro poprvé, co něco takhle viděla. Na Kubě když seberou odvahu a vyjdou do ulic, tak jsou hned rozprášeni.

Potom jsme se začali bavit o potratech. Na Kubě je jich šílené množství. Myslela jsem, že se to děje, protože antikoncepce buď není dostupná, nebo drahá. Není tomu tak. I dostupná, ani tolik drahá. To, co chybí je sexuální výchova nebo alespoň nějaké povědomí. Slečny souloží třeba už od 11 (takhle já jsem vypadala, když mi bylo 12) a pak si řeknou, že si můžou takhle i vydělat peníze, tak se prostituujou a chodí na potraty, které se ani nikam nezapisují, aby se skryl tento šílený problém.

Blog.cz si usmyslel, že tento článek je nevhodný pro tyto skvělé stránky jeho délkou, takže jsem ho musela rozpůlit. Zbytek najdete zde ->