Co mě Frodo naučil

27. srpna 2014 v 22:41 | Tuleň |  mé úvahy
Máme tu v nadaci oblíbené pacienty. K jednomu z nich patří "Frodo", o kterém jsem psala v předešlém článku. Vždycky jsme s ním seděli na ebedě a povídali si, protože uměl anglicky. Teď jsme ho ale deset dní neviděly, protože odjel na dovolenou s rodinou (jak nám sdělil).

Po krátké době, co jsme na obědě neseděly s ním, jsme si stěžovaly, jak nám Frodo chybí. Že jsme si s ním vždycky dobře pokecaly, smály jsme se jeho smíchu a otočení hlavy, těšily jsme se, až bude říkat nějaká jeho oblíbená slova a užívaly si čas strávený s ním.

Přišlo pondělí a my jsme si rády zase sedly k němu. Čekala jsem, že se budeme bavit o dovolené, o jídlu, zasmějeme se a půjdem domů. Realita byla jiná.

Za těch deset dní jsem totálně zapomněla na všechno ne úplně skvělé, co vlastně tyto konverzace zahrnovaly. Zapomněla jsem, že mluví hrozně potichu a že většinu věcí nechápeme nebo mu nerozumíme. Zapomněla jsem, že když se na něco zeptám, tak mu to trvá den, než odpoví a člověk neví, jestli slyšel otázku, jestli je uražený nebo jen přemýšlí. Zapomněla jsem, že kvůli těmto dvou věcem nesmím říct, že nerozumím, ale radši se usmívám a kývám a snažím se zachytit nějaké slovo, abych vypadala, že vím, co se děje. Zapomněla jsem, že nemůže vykonávat funkci překladatele.

V pondělí jsem byla jak opařená. Věděla jsem, že si z minulosti pamatujeme hlavně ty hezké věci, ale nevěděla jsem, že si můžeme minulost tak hodně překroutit. Tím jsem pochopila, že je blbost začínat vztah s exmuži a taky jsem pochopila, proč tolik starších lidí volí komunisty.

Naše paměť je divná. Ale díky bohu, že si pamatujeme jen ty lepší věci. Kdyby to bylo naopak, polovina lidí by byla oběšená (což by na druhou stranu vyřešilo přelidnění planety).

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byli jste tu?

Ano 69.6% (288)
Ne 30.4% (126)

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. srpna 2014 v 23:46 | Reagovat

Zajímavá úvaha, já si ještě nedokážu představit ten život, který mně čeká "na konci" mé existence ať už fyzické či jen bytostní.

2 Jana Jana | E-mail | Web | 1. října 2014 v 9:13 | Reagovat

Teda, netěším se, až k tomuto prozření dojdu osobně taky :( Přečtu si to, akceptuji to, ale mám strach, až to přijde na mne, neboť máš úplnou pravdu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama