Není tere jako tere

27. července 2014 v 23:47 | Tuleň |  Magyarországom
Tere maďarsky znamená náměstí ve druhém pádu.
Tere v estonštině znamená ahoj.

Bydlím se slečnou z Estonska, dvěma slečnami z Honkongu a vídám se s lidmi ze všech koutů světa, tudíž se dozvídám mnoho zajímavých věcí, o které bych se chtěla podělit.

Estonia
Estonsko je šíleně malé. Má něco pod 1,5 milionu obyvatel a hlavní město Tallin má asi půl milionu obyvatel. Nemají metro a obchod HaM tam přišel asi před měsícem. Když byla moje kamarádka v průměrně velkém nákupním centru v Budapešti byla jako Alenka v říši divů a stejně se tvářila na dlouhých eskalátorech.

V Estonsku je polovina lidí Rusů a polovina Estonců. Moje kamarádka je Ruska. Miluje ruštinu a furt o ní mluví. Říká, že její matka říká, že učebnice jsou napsané tak, aby Rusko pošpinily a že Rusko přišlo do Estonska a všechno bylo fajn.

Na včerejším setkání ostatních studentů v Budapešti byla Ukrajinka. S mou ruskou Estonkou se bavily rusky asi 2 hodiny a byly šťastné, že mluví rusky.

USA
Další student je ze Sant Francisca a prý - vzhledem k tomu odkud pochází - vycítí gaye na 1 kilometr.

Hongkong
Honkong je část Číny, ale obyvatelé nikdy neřeknou, že jsou z Číny. Honkong má jinou vládu a volnější pravidla než Čína. Před sedmnácti lety se osvobodily ze spárů britské kolonie a skončila svoboda vyjadřování atd. Čínská vláda chce vymazat z paměti všechno, co toto období obnášelo, takže dětem už lehce přepsali učebnice a povinně se učí americkou angličtinu. Začíná tam cenzura a ředitel posledních novin, které byly celkem objektivní byl pobodán.

V Hongkongu je hodně křesťanů, bojuje se za práva gayů, ale Čína není moc ráda. Facebook používat můžou a jinak na internetu limitováni nejsou. Můžou mít více dětí než jedno.

Je tam fakt hodně lidí, takže si naše slečny šíleně moc užívají svobodu pohybu a parky, které tam nejsou.

Slečny milují Korejskou a Tchajwanskou kulturu a patrně se odstěhují na Tchajwan, protože chtějí zůstat někde s podobnou kulturou, ale nemůžou si dovolit bydlet v Hongkongu.

Výlet do Indonésie
Hongkongská slečna byla na školním výletě v Indonésii, kde utvořili skupinku pár studentů, žili v maličké vesničce v hliněném domku, spali na zemi a přemýšleli nad tím, jak by domorové vesničce v lese mohli pomoct. Vymysleli něco jako hnojivo... nebo něco, co zlepší jejich pěstování, a vesničanům to předvedli.

Bylo tam i hodně muslimů a vzhledem k tomu, že tam byla v doba Ramadánu, nesměli jíst venku, aby muslimy nedráždili.

Egypt
Slečna z Egypta, která už dávno odjela (taky nejedla přes den, tudíž jsem se naučila při neustálém nabízení bonbónů, jak se řekne anglicky půst - fasting), řekla, že 99% mužů v Egyptě jsou "macho"; myslí si o sobě, že jsou nejlepší, uráží ostatní a užívají velká slova.

Slečna na začátku stáže nosila pořád šátek kolem vlasů a nakonci ho nosila už jenom, když věděla, že se bude fotit a že budou fotky na facebooku.

Venezuela
Situace se po zvolení nového prezidenta dokonce zhoršila. Leopoldo Lopéz je pořád ve vězení a s ním stovky šťastnějších lidí, kteří náhle nezmizeli. Všichni mladí Venezuelané, kteří mají prostředky, odlétají z domova a nepředpokládají návrat.

PS: Odkazovaný článek se mi nepodařilo najít ve vyhledávači na googlu, a když zadám do vyhledávání na blog.cz slova z článku, tak se nic nezobrazí.

Svět
Dobrovolničí jen slečny a gayové.
Je hromada lidí, kteří do teď nevytáhli paty z jejich rodné země.

 


Komentáře

1 matička matička | 28. července 2014 v 1:27 | Reagovat

Nejde mi ohodnotit článek...??
Hezky jsem si početla!!!

2 Tuleň Tuleň | E-mail | Web | 28. července 2014 v 15:23 | Reagovat

To nevadí. Stejně si ho hodnotím většinou jen já. :D

3 b b | 28. července 2014 v 16:06 | Reagovat
4 b b | 28. července 2014 v 16:10 | Reagovat

seretlek!!!

5 Tuleň Tuleň | E-mail | Web | 29. července 2014 v 22:30 | Reagovat

Fíha. Kouknu na to radši až doma ('')

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama